Jaké dluhy využíváte Vy a Vaši příbuzní? Dobré nebo špatné?

rba1_00.jpg

Známé pořekadlo zní: oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. S dluhy je to podobné. Správný dluh, který máte pod kontrolou, vám dobře poslouží a přinese užitek. Špatný dluh, jenž se navíc vymkne vaší kontrole, se stane noční můrou. Zjistěte nyní se mnou, jestli využíváte špatné nebo dobré.

Špatné dluhy

 

Koupit si spotřební věc, na kterou nemáte, je lákavé. Reklamy vyzývají. Půjčit si je tak snadné. Obdobně snadné je spadnout do dluhové pasti. Dluh je pak splácen dluhem a rodinná situace začne být kritická.

Jak vyjde porovnání špatné půjčky s reálným zhodnocením dobře investovaných peněz? Výnosnost běžného investičního portfolia se pohybuje od 3% p.a. do 8 % p.a. při nízké inflaci. Ve většiné případů je nesmysl si půjčovat za vyšší úrok, pokud zároveň ukládáte peníze na budoucnost, za účelem splnit si své cíle. A  jsou to právě spotřební úvěry, které bývají úročeny vysoce přes 8, ale i 20 % p.a. Tedy více, než vynesou běžné investice. Spotřební úvěry jsou prostě při chytrém hospodaření zapovězeny. Poohlédněte se maximálně po „půjčkách bez navýšení“.

 

Dobré dluhy

 

Existují však i dluhy, kterých se nemusíte bát. Poznáte je podle úroků a vyšší obtížnosti získání.
Pohybuje-li se sazba úvěrů do 7 % p.a., můžete o dluhu uvažovat. Platí však, že jediný přijatelný účel je nové či lepší „bydlení“. Úvěry financující bydlení lze rozložit v dlouhém horizontu a tím lépe zapadnou do vašeho rozpočtu. Nazýváme je „dobré dluhy“. Umožňují využít finanční páku. Co to znamená? Představte si, že si půjčíte za 4 % p.a. a investujete za 6,5 % p.a. Vyděláváte 2,5 % p.a. Půjčka se vyplatí. Nehledě na to, že ušetřit na bydlení by trvalo příliš dlouho a velkou část peněz by spolykal nájem.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, optimalizujte své rodinné finance s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci kliknutím zde

 

 

Bez čeho se neobejdete?

 

Ani u dobrých dluhů nemusí vždy vše probíhat hladce. Dostatečné pojištění a rezervy vám pomůžou zvládnout nepříjemné situace, kdy z jakéhokoliv důvodu vypadne příjem. Představte si následující situaci. Mladý pár vydělává 2x 18.000,- korun. Splácí na své nové bydlení 14.000,- korun hypotéku. Náhle však vypadne jeden příjem. Státní systém trochu pomůže, ale rodině zbude přesto na živobytí jen okolo 10.000,- korun po zaplacení splátky hypotéky. Jen 8.000,- korun tvoří výdaje za jídlo. Internet, oblečení, provoz automobilu bude muset pár škrtnout, jestliže nemá dostatečné rezervy nebo pojištění, aby situaci překlenul. To stojí za preventivní opatření.

Petr_Hošek.jpg
Dobré dluhy jsou ty „na bydlení“, které banka úročí nižší sazbou než je 5 % p.a. V současnosti je získáte za 3 až 4,5 % p.a. Ale i tak buďte opatrní, dvakrát počítejte a jen jednou půjčujte.
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT