Kam pojedete na zimní dovolenou Vy, a kam Vaše peníze?

AA026682.jpg

S prvními sychravými rány pomalu šednou vzpomínky na letní dovolenou, a tak se již někteří chystají opět na chvíli utéct od pracovních povinností a na chvíli „vypnout“, někde u moře. Přemýšleli jste však někdy o tom, že podobnou cestou by se mohly vydat i Vaše investice?

Egypt, Thajsko, to jsou zřejmě nejčastější zimní destinace českých turistů toužících po příjemné dovolené na slunné pláži. Mezi méně navštěvované, ovšem možná daleko více zajímavé, patří země jako jsou Indonésie a Indie.  Pojďme se teď spolu podívat na to, co mohou tyto země nabídnout Vašim financím.

 

Egypt

 

Egypt patřil mezi země, kterými se letos v lednu přehnalo „Arabské jaro“, stále ještě pokojné demonstrace proti stávajícím politickým představitelům a dopadům jejich rozhodnutí na život v zemi. Nespokojeným lidem zaplněné ulice a náměstí, to není nic, co by tlačilo akciové indexy směrem vzhůru, a to platí i v případě egyptského akciového indexu EGX 30, který v souvislosti s Arabským jarem zaznamenal více než 30% pokles své hodnoty.  Jedním z důvodů, proč se do této země investoři příliš nehrnou je fakt, že letošní nepokoje, způsobené vysokou nezaměstnaností mezi mladými obyvateli a zvyšujícími se cenami potravin byly utišeny nefalšovaným levicovým příslibem tvorby nových (dotovaných) pracovních míst a dotací na potraviny. Prázdnotou zející státní kasa je pak příslibem toho, že se tato opatření nepodaří zrealizovat, a obyvatelé Egypta pak tedy mohou znovu vyjít do ulic. V Egyptě by tedy mohlo být Vašim financím pořádně horko, určitě by se pro ně našla lepší destinace.

 

Thajsko

 

V Thajsku funguje turistický ruch v zajetých kolejích, a to i přes skutečnost, že i Thajci čas od času postaví v ulicích barikády a s kameny v rukách utváří lepší místo pro život. V současnosti je však v Thajsku klid a Thajci zaměstnaní v pobočkách zahraničních společností jako jsou Ford, Toyota a řadě dalších významných společností navýšili v meziročním srovnání za prvních osm měsíců tohoto roku export o více než 20 %. A jsou to i nadále exporty do zemí jako jsou Čína, Japonsko a USA, co by mělo v budoucnosti táhnout thajskou ekonomiku vzhůru, dle nejnovějších odhadů Mezinárodního měnového fondu by měla v tomto roce thajská ekonomika vykázat růst 3,5 %, v roce 2012 pak dokonce 4,8 %, což je přece jen více, než 1 % které pravděpodobně čeká v příštím roce českou ekonomiku.

 

Indie

 

Zřejmě by se našlo pouze pár Čechů, kteří již strávili zimní dovolenou v Indii, z ekonomického pohledu je však Indie i pro obyvatele České republiky dobrým známým. Druhá nejlidnatější země světa představuje obrovský spotřebitelský trh, levná a anglicky mluvící pracovní síla je navíc tím, co sem přivádí zahraniční společnosti zaměřené na sektor služeb, již nyní se Indii přezdívá účtárna a call centrum světa (vždyť i hlavní hrdina filmu Milionář z chatrče pracoval v call centru). Na rozdíl od Číny existuje v Indii silná domácí poptávka, Indie není závislá ne vývozech. Jak to vidí Světová banka? V tomto roce by měla indická ekonomika vykázat hospodářský růst na slušné úrovni 8 %, v příštím roce by mělo tempo hospodářského růstu vzrůst dokonce na  8,4 %, v roce 2013 je pak předpovídáno další zrychlení na 8,5 %. Lesk tohoto ekonomického výkonu se ještě více blyští díky skutečnostem, že k němu bude docházet při snižování veřejných výdajů a i za předpokladu pouze mírného zvyšování vývozu. V Indii by tedy mohly najít Vaše peníze zalíbení.

 

Indonésie

 

Správná investice Vám vydělá na dovolenou v tropickém ráji

Poslední a zřejmě i nejexotičtější destinací je Indonésie, největší ekonomika jihovýchodní Asie s proreformní vládou. Ne však podobnou té naší, indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono, který byl opětovně zvolen ve volbách v roce 2009, a jenž bude ve funkci minimálně do roku 2014 má k prosazení svých reforem opravdu silný mandát. V jeho volebním programu nechyběly ani tak ožehavá témata jako je korupce a chudoba, v té v tuto chvíli žije 14 % obyvatel Indonésie.  Díky silné domácí poptávce a minimální závislosti přečkala Indonésie v klidu i globální ekonomickou recesi z let 2008 a 2009, kdy její ekonomika rostla tempem 6,0 %, resp. 4,6 %. V tomto roce je pak předpovídán ekonomický růst na úrovni 6,3 %, v roce 2012 6,5 %, v roce 2013 je pak očekáván růst opět na úrovni 6,5 %, to vše při stabilní inflaci na úrovni 2,9 % a bez nutnosti zvýšených vládních výdajů či růstu exportu. Obyvatele Indonésie, kteří v minulosti patřili mezi ty spořivější národy, se jednoduše nyní rozhodli užívat si života. Proč na tom tedy nevydělat? Kdo ví, třeba Vám jednou investice do Indonésie vydělá na dovolenou třeba na Bali, jednom z nejkrásnějších míst na světě.

Petr_Hošek.jpg
Trápí Vás potíže vyspělých ekonomik a rizika těch rozvíjejících se? Neklesejte na mysli a zkuste využít potencionálu, který nabízí exotické země, v nimž by bylo dobře nejen Vám, ale i Vašim financím. Spolu určitě najdeme tu správnou volbu.
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT