Konec stavebního spoření?

img_022.jpg

Ještě před pár lety patřilo stavební spoření v Čechách k nejoblíbenějším finančním produktům. Štědré státní příspěvky a jistota lákaly natolik, že dnes má stavební spoření uzavřeno každý druhý Čech a leží v něm čtvrtina všech úspor českých domácností. Jsou mezi nimi i vaše peníze? A máte už jasno v tom, jak s nimi naložíte, až vám skončí šestiletá doba spoření? Zlaté časy stavebního spoření jsou totiž pryč a jeho výhod ubývá.


Doby, kdy stát přispíval na stavební spoření 4500 korun ročně a vložené peníze tady bylo možné zhodnotit až 9 %, jsou dávno minulostí. Napjatý státní rozpočet vedl k postupnému snižování státních příspěvků až na současné maximální 2 tisíce ročně. Ty získáte, když si na svůj účet vložíte šest let za sebou 20 tisíc korun. Při šestileté době spoření můžete dosáhnout maximálního zhodnocení kolem 4 procent, když máte dobře nastavené všechny parametry spoření. To samo o sobě není tak špatné, ale jsou tady další okolnosti, o kterých byste měli vědět.

Už dva roky se diskutuje o zavedení nových pravidel pro využití peněz, které si na stavebním spoření našetříte. Doposud bylo možné po skončení šestiletého období spoření peníze vybrat a včetně státních příspěvků je využít jakkoliv. To se pravděpodobně v nejbližší době změní, a to nejen pro nově uzavřené smlouvy, ale i pro ty stávající. Naspořené peníze pak budete moci využít pouze pro účely financování bydlení, vzdělávání, případně spoření na stáří formou třetího pilíře. V opačném případě vám nebude přiznána žádná státní podpora a průměrné zhodnocení vašich úspor se tak výrazně sníží. Tento návrh sice ještě není schválený, je ale dobré o něm vědět a s těmito změnami počítat.

Co z toho plyne pro vás? Pokud vám v nejbližší době skončí stavební spoření a budete zvažovat založení nového, informujte se o všech možnostech a alternativách, jak vaše peníze spořit se srovnatelným zhodnocením a za výhodnějších podmínek pro vás, tak, aby vše zapadlo do vašeho finančního plánu.

Petr_Hošek.jpg
Jednou ze zajímavých možností, jak dále zhodnocovat peníze ze stavebního spoření jsou otevřené podílové fondy. Finanční trh nabízí celou řadu variací, jak investování do těchto fondů nastavit, aby přesně posloužily právě pro vaši konkrétní situaci a potřeby. Při správném výběru můžete využívat všech jejich výhod – včetně relativně bezpečného zhodnocení a možnosti kdykoliv vybrat vložené peníze.
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT