Proč Češi nevěří druhému pilíři

86528026.jpg

Od 1. ledna 2013 mají Češi možnost spořit si na stáří novým způsobem, prostřednictvím tzv. druhého pilíře. Přestože jde o státem propagovaný produkt, většina lidí ho odmítá a nevěří mu. Za první tři měsíce roku 2013 do něj vstoupilo jen něco málo přes 22 tisíc lidí. Většina Čechů volí jiné způsoby spoření na stáří. Malý zájem o druhý pilíř ještě více zvyšuje riziko pro všechny, kdo do něj vstoupí. Je velmi pravděpodobné, že se slibovaných úspor v důchodovém věku tak úplně nedočkají.

V první polovině letošního roku mohou vstoupit do druhého pilíře lidé starší 35 let. Od července už to bude možné jen pro lidi pod touto věkovou hranicí. Pro penzijní společnosti je toto pololetí nejdůležitějším obdobím, které rozhodne o úspěchu nebo neúspěchu druhého pilíře. Penzijní společnosti měly v plánu získat do konce prvního pololetí 2013 alespoň půl milionu klientů. Údaje o počtu uzavřených smluv za první čtvrtletí ukazují, jak moc byl cíl troufalý. Češi druhému pilíři nevěří a nezabraly ani reklamní kampaně penzijních společností. Fiasko? To je věc názoru, s tak malým počtem klientů ale budou muset některé penzijní společnosti od druhého pilíře odstoupit.

Co to znamená pro občany České republiky? Jde o jasný signál, že státem propagované produkty už dávno nejsou synonymem jistoty. Budou pro druhý pilíř platit stejná pravidla za rok, nebo dva? Natož za deset, dvacet let? Nevíme a navíc z druhého pilíře v případě potřeby nelze odejít. Na finančním trhu přitom existuje celá řada mnohem vhodnějších způsobů spoření, které přináší mnohem zajímavější zhodnocení vašich úspor a navíc máte možnost z nich kdykoliv vystoupit nebo své peníze vybrat.

Petr_Hošek.jpg
Vhodným způsobem pro spoření na stáří jsou například pravidelné investice do podílových fondů, nebo tzv. fondy životního cyklu. Zhodnocení úspor zde sice není garantováno, ale podle dlouhodobých statistik se pohybuje v rozmezí od 3-8 % podle zvolené investiční strategie. Pravidla jsou zde jasně daná předem a nejsou závislá na rozmarech politiků.
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT