Proč všichni mluví o zdražení pojištění pro ženy?

spotrebitel_13_mobil.jpg

V posledních týdnech se ve všech médiích objevují zprávy o tom, že by se ženy měly co nejdříve pojistit, protože od prosince bude pro ně pojištění výrazně dražší. Některá média dokonce uvádějí zdražení o více než 100 procent. Co je na tom pravdy, proč mají ženy náhle platit za pojištění více a jak velké zdražení ve skutečnosti mohou čekat?

Ke zdražení pojištění pro ženy skutečně dojde, a to od 21. prosince 2012. Důvodem je tzv. Evropská genderová směrnice a rozhodnutí Evropského soudního dvora, které nařizuje ve všech státech Evropské unie zákaz diskriminace na základě pohlaví, a to i v oblasti pojištění. Přestože původním záměrem směrnice byla ochrana žen před diskriminací, paradoxně pro ně bude znamenat v oblasti pojištění výrazné zdražení. Doposud se totiž pro životní a úrazové pojištění žen používaly jiné sazby než u mužů, které vycházely z demografických údajů o průměrné délce života obou pohlaví a jejich rizikovosti. Ženy byly pro pojišťovny z tohoto pohledu méně rizikové, proto jim mohly poskytnout levnější pojištění.

S tím je teď konec a od 21. prosince budou ve všech pojišťovnách stejné sazby pro ženy i pro muže. Jak se to projeví v cenách? Většina pojišťoven zatím nové sazby nezveřejnila. Ale podle údajů, které jsou v současné době k dispozici, mohou ženy očekávat reálné zdražení přibližně 60 – 70 % u rizika úmrtí. U pojištění ostatních rizik pravděpodobně nebude nárůst cen tak dramatický. Zdražení se týká jen smluv uzavřených po 21. prosinci a sazby u stávajících smluv zůstávají beze změn.

V každém případě však platí fakt, že pojištění živitelů rodiny by nemělo chybět ve finančním plánu žádné rodiny a ženy tento produkt už nikdy nebudou mít možnost pořídit levněji, než nyní. Proto by jeho uzavření neměly odkládat.

Petr_Hošek.jpg
Zároveň se zdražením pojištění pro ženy můžeme očekávat zlevnění pojištění pro muže. To se může pohybovat v řádech desítek procent a jeho výpočet se může u jednotlivých pojišťoven výrazně lišit. Muži tak budou moci od prosince při výběru správné pojišťovny ušetřit řádově stovky korun ročně.
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT