Radíte se o penězích? Oslovte odborníka, který vám zajistí kvalitní správu financí v dlouhodobém horizontu.

03A17866.jpg

Pokud byste si mohli vybrat. Vybrali byste si raději okamžitou odměnu 10 000 Kč nebo odměnu 12 000 Kč, kterou dostanete až za 2 roky? Odpověď na tuto otázku Vám napoví, jak úspěšní můžete být při finančním plánování.

To, co se Vám děje v hlavně při hledání řešení výše uvedeného úkolu má svůj vědecký název – hyperbolické znevažování (hyperbolic discounting). Jedná se o situaci, kdy podvědomě znevažujete hodnotu budoucího užitku v porovnání s okamžitým užitkem.

V našem případě se jedná o situaci, kdy pro některé z vás může být okamžitá odměna 10 000 Kč „více“, než odměna 12 000 Kč za 2 roky. Míra tohoto znevažování se liší, někteří z nás by si na odměnu počkali v případě, že by činila 14 000 Kč, dalším pak může stačit budoucí odměna 10 500 Kč.

Co však máme v případě hyperbolického znevažování stejné, jsou „útoky“ ze strany bank a úvěrových společností.

„Půjčte si dnes, splácejte až za 6 měsíců“

„Splátkové prázdniny – půjčte si a splácejte až za několik měsíců“

Tato a podobná hesla cílí právě na naši vlastnost znevažování budoucích užitků (můžeme snižovat budoucí odměnu i budoucí oběť). V tomto případě se v naší mysli může rovnat 12 000 Kč zaplacených na úvěru během 24 měsíců 10 000 Kč, které zaplatíme dnes.

Míra zadlužení českých domácností je důkazem toho, že tyto nabídky fungují více než dobře. Vzhledem k tomu, že akcionáři bank rovněž upřednostňují okamžité zisky před těmi budoucími, je nepravděpodobné, že by nám banky při výběru z bankomatu nabízeli investice do podílových fondů, vklady na spořicí účty a termínované vklady namísto možnosti okamžité výpůjčky peněz.

Pokračující „masáž“ bankovních a úvěrových institucí nás však spíše než na exotickou dovolenou pošle do kanceláře exekutorského úřadu. V případě, že se postupem času změnily vaše životní cíle, kontaktujte mne, pomůžu vám s optimálním přenastavením vašeho finančního plánu, případně vám zpracuji finanční plán nový.

Petr_Hošek.jpg
Pokud se změnily vaše životní cíle nebo potřebujete rychle získat novou hotovost, kontaktujte mne, rád vám pomohu.
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT