Spolupracujete s realitní kanceláří? Platí známé: Důvěřuj, ale prověřuj!

kl__e__bydlen___hypot_ka.jpg

Člověk nekupuje dům každý den, a proto může být příjemné spolehnout se na někoho, kdo v tom „umí chodit“. Pokud vám koupi domu zprostředkuje realitní kancelář, s důvěrou to nepřehánějte a vždy si všechny podstatné informace o nemovitosti ověřte ještě sami nebo s nezávislým odborníkem na příslušných místech. Někdy se totiž může stát, že se nedozvíte některé „drobnosti“. Vysněný dům se pak pro vás může stát noční můrou.

Při obchodu s realitní kanceláří byste měli mít vždy dost času na pročtení smlouvy a ověření alespoň základních údajů na katastru nemovitostí. Na katastru se můžete dozvědět spoustu zajímavých informací. Nejpodstatnější jsou zápisy o všech zástavách a věcných břemenech na nemovitost. Po podpisu smlouvy byste mohli narazit na neřešitelný problém s financováním, neboť nebudete moci dům zastavit.
Dalším důležitým údajem, vedeným na katastru, je informace o způsobu nabytí nemovitosti předchozím majitelem. Tento údaj se musí shodovat s údaji uvedenými v kupní smlouvě. V praxi se právě v tomto bodě občas objeví odchylky (může jít i o drobnosti, kdy např. u předchozího prodeje je uvedeno chybné číslo) a katastrální úřad by na základě takovéto smlouvy odmítl nemovitost na nového majitele přepsat. Vzhledem k tomu, že většinou kupující zaplatíte před podpisem smlouvy nevratnou zálohu, může se tento „drobný nedostatek“ dost prodražit.
Z praxe našich finančních konzultantů vychází případ, kdy klient realitní kanceláře dostal k podpisu smlouvu s poznámkou, že na katastrálním úřadu došlo u nemovitosti k „nevýznamné změně“. Když se na tuto změnu zeptal se svým konzultantem přímo na úřadu, ke svému překvapení zjistil, že u předmětné nemovitosti je tzv. plomba z toho důvodu, že už ji její majitel prodal jinému kupci.
Nejde samozřejmě o časté případy, ale je lepší se ujistit, že se tyto problémy nedotknou právě vás.

 

vítěz testu finančních poradců
Plánujete koupi nemovitosti? Požádejte o návrh hypotečního úvěru vítěze testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci kliknutím zde

 

Než budete někomu něco platit, informujte se předem na nemovitost na obecním úřadu a ověřit si také územní plán. Předejdete tak situacím, kdy se na políčku za vaším domem objeví těžká technika a do roka se tam budou prohánět auta po čtyřproudové dálnici. Neměli byste také zapomenout podívat se na povodňovou mapu a případně se zeptat přímo v okolí domu starousedlíků, zda byla někdy v této oblasti velká voda. Možná se od nich dozvíte i další důležité zajímavosti. Zazvonit na budoucí sousedy se rozhodně vyplácí.
Pro úplný klid je dobré si ještě zajít na pozemkový úřad, kde jsou k dispozici historické mapy sahající až na začátek 19. století. Jeden příklad, proč to může být podstatné, opět vychází z reality. Kupec, který si pořídil stavební pozemek, zjistil ale bohužel až po zahájení výstavby, že na jeho místě byl před lety rybník. Pod navážkou hlíny tak po vyhloubení základů narazil na vrstvu tekutých jílů a písků a vidina nového domu tím pro něj skončila.
Opatrnost a obezřetnost se při koupi pozemku či domu vyplácí. Radost z nového bydlení je lepší na chvíli odložit a jednat s chladnou hlavou.

Petr_Hošek.jpg
Zmíněná doporučení vás samozřejmě nemají odradit nebo vystrašit. Vše se dá zařídit tak, aby to proběhlo úspěšně a v klidu. Rozhodně si ale vyhraďte čas na řádné prostudování smlouvy a důležitých skutečností, nikdy nepodepisujte například rezervační smlouvu pod časovým tlakem.
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT