Zloději často v bytě více zničí, než ukradnou

bydleni_03_nezamcene_dvere.jpg

Letní měsíce, coby čas dovolené, jsou bohužel také hlavní sezónou bytových zlodějů. Každý, kdo byl někdy „potěšen“ takovouto nezvanou návštěvou, asi bude souhlasit s tvrzením, že člověka často mnohem více než ukradené věci mrzí zničené vybavení bytu nebo domu. Často se dokonce stává, že zloděje někdo vyruší, takže si nic neodnesou, a přesto způsobí majiteli bytu značné škody.

Zničené zámky a dveře, rozbitá okna, poničené zabezpečovací zařízení a kamerový systém…  To vše znamená položky v řádech až desítek tisíc korun, na které se bohužel nevztahuje pojištění domácnosti proti odcizení a krádeži.  Abyste v takovémto případě mohli od pojišťovny požadovat proplacení škody, dejte si při sjednávání pojištění domácnosti pozor, na co se vaše smlouva vztahuje. Standardně zahrnuje pojištění domácnosti živelní pohromy. K tomu vám dá většina pojišťoven možnost připojistit si škody způsobené záplavami a povodněmi (pokud se vaše nemovitost nenachází v záplavové oblasti), škody způsobené odcizením a škody způsobené vandalismem. Právě poslední jmenované připojištění – na vandalismus  - se vztahuje na uvedený případ neúspěšné, ale ničivé mise zlodějů.

 

Aby vám pojištění bylo něco platné a neplatili jste ho zbytečně, je třeba si pohlídat také tzv. pojistné částky. Jinými slovy vámi stanovenou hodnotu majetku v domácnosti. Ta se má určovat podle toho, za kolik byste stejné vybavení pořídili, kdybyste ho teď museli kupovat nové. Nezohledňuje se tady opotřebení. Přestože při nižší pojistné částce je pojištění o něco levnější, tato zdánlivá úspora se vám nemusí vyplatit. Pokud totiž pojišťovna zjistí, že jste hodnotu svého majetku „podstřelili“, pak nejenže vám v případě vykradení a zničení bytu zaplatí výrazně méně, než byste potřebovali na znovuvybavení, ale navíc vám ještě pojistné plnění může snížit o sankci za tzv. podpojištění. Z tohoto důvodu doporučují odborníci čas od času konzultovat pojistné částky ve vašich smlouvách s odborníky (například s vaším osobním finančním konzultantem) a aktualizovat je podle skutečné hodnoty majetku tak, abyste neplatili za pojištění zbytečně moc, ale zároveň neriskovali zmíněné podpojištění.

Petr_Hošek.jpg
Víte, že pojištění odpovědnosti za škodu, které je možné uzavřít v rámci pojištění vaší domácnosti, se vztahuje na všechny členy domácnosti, a to například i v případě, že způsobí někomu škodu během dovolené?
  • Petr_Hošek.jpg
  • Manažer senior Petr Hošek

  • ,,Snížíme Vám náklady a zvýšíme výnosy"

  • Specializace:
  • Finanční specialista, hypoteční konzultant, investiční specialista, specialista finančního plánování, specialista pojišťovnictví, lektor finanční gramotnosti - ABC finančního vzdělávání o.p.s.

  • Region působení:
  • Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Klášterec, Kadaň.

  • Kontakt:
  • p.hosek@bcas.cz

  • Video vizitka:
Objednávka
BEZPLATNÉ KONZULTACE
ODESLAT